Witamy na nowej wersji forum. Jeżeli masz problem z zalogowaniem, wyślij maila na gbg@gorybezgranic.pl lub za pomocą formularza na dole strony.
INFORMACJE O NOWYM FORUM
RELACJA CZERWCA
ZDJĘCIE CZERWCA

Książkowe nowości

Literatura i prasa górska, oraz sztuka, imprezy, festiwale i wystawy z górami związane.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-01-21, 07:56

Dobromił pisze:
Dobromił pisze:Czytałem. Bardzo dobra, mroczna, chamska, realistyczna książka. Pięknie pokazuje ciemne strony górali, wpływ przeszłości plus stałe grzeszki mieszkańców tych terenów. Do tego bardzo wyraźne aluzje co do osób. W tym grupy nazistowsko - narodowego bydła z "rodzicielskim kapeluszem". I nie ma słodyczy turystycznej.

W tym roku wyszła książka Pionek tych samych autorów. Miejsce wydarzeń - Śląsk, temat - mordercy, też wyraźne aluzje co do postaci.


Trzecia część - Kamień.

Przejmująca opowieść o tolerancji, współczuciu, docenieniu mniejszości ( trudnych we współżyciu ) i umiejętności zachowania się w trudnych czasach. Do tego po prostu dobry kryminał.


Życie dopisało część dalszą :

https://wiadomosci.wp.pl/nie-zyje-znach ... 148698241a
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
gar
Posty: 842
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-01-21, 10:48

"Mój mąż Żyd" Sylwii Borkowskiej. Niezłe, choć "Izrael oswojony" Eli Sidi (która pojawia się w książce Borkowskiej) bezdyskusyjnie lepszy.
Awatar użytkownika
kristoff73
Posty: 606
Rejestracja: 2019-05-15, 20:47
Lokalizacja: ST SD KGR TK SB

Postautor: kristoff73 » 2020-02-11, 07:43

Przeczytałem Inkub Urbanowicza. Mróz mu może pięty całować. Dawno tak dobrej książki nie czytałem.
Plus za swą objętość - 700 stron.


Wiele wskazuje na to, że zgodzę się z opinią Laynna. Na razie jestem w trakcie lektury.
Uważam, że książkę powinny przeczytać przede wszystkim te osoby, które lubią wędrować po Polsce północno-wschodniej. A są takie na tym forum... :-)
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
gar
Posty: 842
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-02-11, 15:45

Może nie taka nowość, bo książka z 2017, ale bardzo dobrze się czytało: Natalia Kołaczek "I cóż, że o Szwecji". Teraz na tapecie "Pokazucha" Stasi Budzisz.
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2020-02-11, 16:14

Ja ostatnio czytałam parę "nowości" z 2019 r., np.

A. Robiński - "Kiczery. Podróż przez Bieszczady" - przyjemny reportaż, bardzo mi się podobał. Później kupiłam sobie jego wcześniejszą książkę, czyli "Hajstry. Krajobraz bocznych dróg." o polskich bezdrożach właściwie.

M. Kostrzyński - "Gawędy o wilkach i innych zwierzętach" - bardzo fajna książka o dzikich zwierzętach z polskich lasów (wilki, dziki, lisy, wiewiórki, itp.) napisana przez Marcina z lasu - prowadzi swój kanał na youtube. Można tam oglądać zachowania zwierząt

J. Karczewski - "Jej wysokość gęś. Opowieści o ptakach" - tak jak w tytule - są to opowiadania na podstawie obserwacji ptaków. Po przeczytaniu historii o mewach czytało mi się ją już dobrze. Mewy były dla mnie zbyt brutalne.

Teraz czekam na nowe książki - "Nie zdążę" O. Gitkiewicz, która przez rok podróżowała środkami komunikacji publicznej, próbując się dostać w różne miejsca Polski i pisze o różnych historiach dworcowych, przystankowych oraz o tym, jak trudno się dostać do niektórych miejsc. Druga to "Serce i pazur. Opowieści o uczuciach zwierząt". ;)

Poza tym cały czas na bieżąco uzupełniam biblioteczkę bieszczadzko-beskidzką i okołołemkowską, a w prezentach od znajomych dostałam np. "Wielicki. Piekło mnie nie chciało" i inne związane z himalaizmem i alpinizmem, ale czekają w kolejce :P
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
gar
Posty: 842
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-02-11, 18:29

nes_ska pisze:
Teraz czekam na nowe książki - "Nie zdążę" O. Gitkiewicz, która przez rok podróżowała środkami komunikacji publicznej, próbując się dostać w różne miejsca Polski i pisze o różnych historiach dworcowych, przystankowych oraz o tym, jak trudno się dostać do niektórych miejsc.

To może być ciekawe. Daj znać gdy przeczytasz.
Awatar użytkownika
kristoff73
Posty: 606
Rejestracja: 2019-05-15, 20:47
Lokalizacja: ST SD KGR TK SB

Postautor: kristoff73 » 2020-02-11, 21:18

To może być ciekawe. Daj znać gdy przeczytasz.


To jest ciekawe - dla tych, których interesuje tematyka komunikacji w Polsce po 1990, jej upadków i, rzadziej, wzlotów. Polecam również książki w podobnym stylu - Karol Trammer "Ostre cięcie" i Magdalena Okraska "Ziemia jałowa. Opowieść o Zagłębiu".
Бродяга. Снусмумрик. Бомж.
gar
Posty: 842
Rejestracja: 2016-01-06, 20:46
Lokalizacja: Orzegów

Postautor: gar » 2020-02-11, 22:55

Czytanie "Pokazuchy" Stasi Budzisz zakończone (tak to jest jak człowiek ma jeden dzień chorobowego). Ciekawe i mało optymistyczne spojrzenie na Gruzję głównie przez pryzmat kobiet. Po wszystkich książkach w których autorzy zachwycają się Gruzją tym razem spojrzenie na jej ciemną stronę. Warto przeczytać.
Awatar użytkownika
Iva
Posty: 1544
Rejestracja: 2013-09-04, 23:31
Lokalizacja: łódzkie

Postautor: Iva » 2020-02-12, 18:11

nes_ska pisze:M. Kostrzyński - "Gawędy o wilkach i innych zwierzętach" - bardzo fajna książka o dzikich zwierzętach z polskich lasów (wilki, dziki, lisy, wiewiórki, itp.) napisana przez Marcina z lasu - prowadzi swój kanał na youtube. Można tam oglądać zachowania zwierząt


Polecasz? Bo miałam ochotę jakiś czas temu ją kupić.

Ja czytałam ostatnio przepiękna książkę Piotra Milewskiego "Islandia, albo najzimniejsze lato od pięćdziesięciu lat".

nes_ska pisze:"Wielicki. Piekło mnie nie chciało"
wypożyczę z biblioteki jak już ją opracuję ;)

Na liście do przeczytania (wydłuża się, zamiast skracać) mam jeszcze reportaż Jacka Hołuba "Niegrzeczne" o dzieciach z ADHD, autyzmem i zespołem Aspergera.
"Kiedy świat się od ciebie odwraca, ty też musisz się od niego odwrócić."
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3458
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-02-13, 19:32

gar pisze:
nes_ska pisze:
Teraz czekam na nowe książki - "Nie zdążę" O. Gitkiewicz, która przez rok podróżowała środkami komunikacji publicznej, próbując się dostać w różne miejsca Polski i pisze o różnych historiach dworcowych, przystankowych oraz o tym, jak trudno się dostać do niektórych miejsc.

To może być ciekawe. Daj znać gdy przeczytasz.

Właśnie jestem w trakcie czytania. O komunikacyjnym wykluczeniu w Polsce, likwidacji PKS-ów, ale również ogólnie o transporcie i o tym, że kierowcy w naszym kraju nadal grają pierwsze skrzypce i różne rozwiązania systemowe niewiele w tym zmieniają.
Przy okazji warto zajrzeć też do pierwszej książki Gitkiewicz "Nie hańbię". Oparta na rodzinnej historii opowieść o włókniarkach z Żyrardowa na tle współczesnego rynku pracy.
Marcina z lasu lubię oglądać. Bardzo pozytywnie zakręcony człowiek.
"Hajstry" Bobińskiego pozostawiły mnie z lekkim niedosytem - może spodziewałam się czegoś innego, a nie eseistyczno-poetyckiej wędrówki po polskich zadupiach? Ale i tak mam zamiar sięgnąć po jego "Bieszczady".
U mnie ostatnio czeska klasyka - Hrabal i "Obsługiwałem angielskiego króla".
Ze skandynawskich klimatów, oprócz wspomnianej przez gara "I cóż, że o Szwecji", warto przeczytać książkę K. Molędy "Szwedzi. Ciepło na północy".
Ostatnio zmieniony 2020-02-13, 19:39 przez Wiolcia, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-03-10, 13:02

https://datapremiery.pl/wojciech-wojcik ... zki-26197/

Czy ktoś się odważy przeczytać ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-03-10, 13:23

Ten sterczący z głowy czekan mnie zaintrygował.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14483
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-03-10, 13:25

Powinny być czekany marki " Trocki".
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1980
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-03-10, 14:17

Mirek

Postautor: Mirek » 2020-03-10, 14:37

Dobromił pisze:Powinny być czekany marki " Trocki".
Może wyjaśnij innym co ma wspólnego czekan i Trocki? :DD

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości