"Zwykła" Szyndzielnia

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-01-05, 13:36

Weź mapę sobie i zerknij, tak mniej więcej pod kątem to wychodzi, że Luboń jest na prawo od Mogielicy. A za Luboniem jest Jasień.

Bo jakbyś przyłożyła linijkę do mapy, to tak z Szyndzielni by wychodziło, jakbyś patrzyła na godzinę 4-tą. Nawet wpół do piątej. Weź wyciągnij mapę Wyspowego i przyłóż linijkę pod takim kątem. :)
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-01-05, 13:40

Zaraz Ci udowodnie, coś mam fajnego, widac wieżę na Luboniu, daj mi kwadrans.

No - popatrz.
Takie u siebie znalazłem. To z Magury, bardzo podpbny kąt, prawie że identyczny, co z Szyndzielni.

Tylk otwórz w nowym oknie i powiększ.


Obrazek

A tu croop na ten Luboń. Widzisz wieżę na szczycie?

Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-01-05, 13:47 przez sokół, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-01-05, 13:45

Oki, wierzę na słowo, bo, jak pisałam, jestem kiepska w te klocki. Ale to "coś fajnego" możesz rzucić!
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-01-05, 13:53

A ten Krzystonów to nawet nie jest Krzystonów z tej panoramki na Magurze, co wrzuciłem wyżej, tylko dokładnie Mały Krzystonów, a sam Krzystonów wyrasta za Luboniem i widać tylko jego fragment.

No ale jeśli ktoś ma inną teorię na to, niech się odezwie, ja tam swojej teorii jestem pewny na 99,9%.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-01-05, 14:08

Teraz widzę. Ten Luboń w takim nietypowym ułożeniu z tej perspektywy, ale ma to sens.
Ja tam wierzę :).
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-01-05, 19:37

Piotrek pisze:
Wiolcia pisze:Ja nigdy nie miałam do tego drygu, choć długo już po górach łażę.


Jak bym siebie słyszał :ok .
Te podstawowe szczyty to ok, ale jak widzę w górach że ludziska jadą po kolei co widać od lewej do prawej to jakaś masakra.
Ale to pewnie kwestia powierzchowności (którą może i Ty masz), że się gapię przed siebie ale nie zastanawiam nad nazwami szczytów, przełęczy. Nawet mi to do głowy nie przychodzi. :rol

Ja się niekiedy zastanawiam, ale nie to jest dla mnie najważniejsze w górach.

Piotrek pisze:Ale Wiolcia jest wyjście - jest aplikacja na smartfona, że robisz zdjęcie i Ci rozpoznaje i opisuje szczyty. Jak działa w praktyce nie wiem, nie używałem, ale ludzie na tym też jadą dość sporo.

Na to trzeba jednak smartfona mieć :).

sokół pisze:A termos z FN mam już 13 lat i nadal spisuje się znakomicie, więc będzie Pani zadowolona.

Poprzedni jest z Tatonki. Ponoć dobry. A my albo trafiliśmy na jakąś podróbę, albo się uszkodził (raz spadł nam na ziemię, ale czy to może zaszkodzić takiemu termosowi?). Ten na razie spisuje się bez zarzutu.
włodarz
Posty: 2717
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2020-01-05, 21:11

Wiolcia pisze:Ja się niekiedy zastanawiam, ale nie to jest dla mnie najważniejsze w górach.


A mnie w Beskidach bardzo brakowało opisów panoram np. na Mogielicy. No byłem na wieży, widziałem jakieś góry i tyle. A ja tak lubię wiedzieć co widzę.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-01-06, 18:51

włodarz pisze:A ja tak lubię wiedzieć co widzę.

Teraz przy opisie panoram sudeckich stosujesz jakiś program, czy już te widoki masz tak obcykane, że wiesz od razu, co gdzie jest?
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-01-06, 20:11

Byliśmy dzisiaj na Szyndzielni. Wycieczka jak wycieczka ale ilość narodu w schronisku ;) Cudne :-)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2020-01-06, 20:20

Wiolcia, spróbuj tego https://www.udeuschle.de/panoramas/makepanoramas_en.htm
Wybierasz sobie miejsce, ustalasz promień panoramy i jest wszystko.
Przykład na szybko (chwile się ładuje, bo zaznaczyłem pełny zasięg)
https://www.udeuschle.de/panoramas/panq ... ight%3A768
Ostatnio zmieniony 2020-01-06, 20:22 przez Piotrek, łącznie zmieniany 1 raz.
włodarz
Posty: 2717
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2020-01-06, 22:15

Wiolcia pisze:Teraz przy opisie panoram sudeckich stosujesz jakiś program, czy już te widoki masz tak obcykane, że wiesz od razu, co gdzie jest?

W terenie wiele rozpoznaję, ale nie jest tak, że z każdego miejsca potrafię opisać wszystko. Przydaje mi się mapa a i tak czasem są problemy.
Jak już opracowuję wycieczkę do wrzucenia na stronę to korzystam z programu, który zapodał Piotrek. Bardzo przydatne narzędzie.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2020-01-07, 20:42

Dobromił pisze:Byliśmy dzisiaj na Szyndzielni. Wycieczka jak wycieczka ale ilość narodu w schronisku ;) Cudne :-)

Ostatnio tak szok przeżyłam na Klimczoku, w okresie między świętami a Nowym Rokiem... Więc nawet nie chcę myśleć, ile było wczoraj na Szyndzielni.
Za to w tygodniu, gdy byłam, było znośnie.

Piotrek pisze:Wiolcia, spróbuj tego https://www.udeuschle.de/panoramas/makepanoramas_en.htm
Wybierasz sobie miejsce, ustalasz promień panoramy i jest wszystko.
Przykład na szybko (chwile się ładuje, bo zaznaczyłem pełny zasięg)
https://www.udeuschle.de/panoramas/panq ... ight%3A768


włodarz pisze:Jak już opracowuję wycieczkę do wrzucenia na stronę to korzystam z programu, który zapodał Piotrek. Bardzo przydatne narzędzie.


Dzięki, chłopaki. Wypróbuję.
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1065
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2020-01-07, 23:24

Piękne zdjęcia! Ja będąc na Klimczoku latem ledwo widziałem Tatry :P

Czy wycieczka była słynnego już 2 stycznia? :D
Wtedy naprawdę panowały niesamowite warunki widokowe, góry czyste, doliny dusiły się we mgle/smogu..
Tak się złożyło, że na szczęście tego dnia po raz pierwszy w 2020 r. pojawiłem się na Kopie i miałem ze sobą pełny sprzęt foto. Stanąłem patrzę na wschód a tam Beskid Mały, Beskid Śląski, Beskid Żywiecki (Babia Góra i Pilsko), Beskid Morawsko-Śląski, Mała Fatra (Wielki Krywań) i Tatry jak na dłoni! :) Tyle lat chodzę na Kopę, setki razy i przyznam, że takich warunków widokowych nie miałem :P Była dużą inwersja temperatury, przy 500 m różnicy wysokości wynosiła aż 8 C (Kopa 4 C, Jarnołtówek -4 C). Tatry z Kopy po raz drugi zostały ustrzelone, poprzednim razem taka okazja nadarzyła się 15 lutego 2017 r.

Tatry Zachodnie: max odl. 210 km
Obrazek

Następnego dnia poszedłem na wschód słońca, spodziewałem się podobnych warunków, widoczność była gorsza ale Tatry były widoczne, słońce wschodziło akurat prawie nad szczytami Tatr. Zaraz po wschodzie wszystkie widoki niestety zniknęły...
Obrazek

Mam też sporo zdjęć Beskidów, panoram, w drugą stronę Karkonosze. Za jakiś czas zrobię post u siebie poświęcony dalekim obserwacjom ze wszystkimi zdjęciami. Teraz zbliża się trudny czas dla studentów... sesja ;) to i czasu trochę mało, no a w góry też trzeba czasem wyjść :P

A na Twoim zdjęciu to na pewno Góry Opawskie z Biskupią Kopą i Srebrną Kopą, po lewej od Kop jest też Příčny Vrch
Ostatnio zmieniony 2020-01-08, 19:33 przez opawski1, łącznie zmieniany 2 razy.
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-01-07, 23:54

Tatry to jedno, ale Wielki Stożek to genialnie wyszedł!
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-01-08, 08:12

Wiolcia pisze:Więc nawet nie chcę myśleć, ile było wczoraj na Szyndzielni.


Fajnie było :) Cudnie wyglądaliśmy jak wypatrywaliśmy wolnych miejsc :)

opawski1 pisze:Wtedy naprawdę panowały niesamowite warunki widokowe, góry czyste, doliny dusiły się we mgle/smogu..


6 stycznia już tak nie było. Babia jeszcze szczerzyła biały łeb, Tatry już były za smogo - mgłą.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 322 gości