Dobrze utrzymany szlak w Tatrach Zachodnich.

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Dobrze utrzymany szlak w Tatrach Zachodnich.

Postautor: Dobromił » 2020-09-07, 10:00

Dobry wieczór.

W styczniu KG Zdobywcy przygotował plany górskie na ten rok. Taaaa … Ale mogło być gorzej. Np. mogliśmy pierwszy raz pójść w góry w listopadzie - na zakończenie sezonu.

Na 5 września zaplanowaliśmy wyjazd w Tatry Zachodnie. Dokładnie to na Siwy Wierch. Ale nie oklepanymi, pospolitymi i "komercyjnymi" szlakami przez Miasto i przez Babki. Swoją drogą jeden z tych szlaków to dla mnie jeden z dziesięciu najpiękniejszych szlaków turystycznych w Tatrach jakie przeszedłem. A przeszedłem prawie wszystkie.

Organizator wymyślił drogę na Siwy z Bobrowieckiego Wapiennika przez Dolinę Jałowiecką, Bobrowiecką i Przełęcz Palenica. Z zejściem przez Ostrą do schroniska , a potem do Wapiennika.

Wyruszamy z Żywca o 5 rano w składzie 24 osobowym. W tym goście ze Śląska - Agnieszka i Rafał. Rafał znany co niektórym z np. tamtorocznego pobytu w Stryszawie. Ponoć miał też być Vision ale odmówił. Źle uczynił.

Przybywamy na parking. Pogoda idealna. Haku w pracy. Co prawda wysłał żonę ale Sabina nie ma takiego wpływu na pogodę jak de Zoo. tak więc może z nami jeździć.

O 7.30 nasza kolumna rusza żółtym szlakiem w stronę przeznaczenia. Ten kolor szlaku będzie nam towarzyszył do Przełęczy Palenica.

Po lewej stronie ścieżki.


Obrazek

Efekt nocnej pracy pająków.


Obrazek

Wnikamy w zwężenie dolnej części Doliny Jałowieckiej ( 800 m ). Ta część doliny jest mi znana z wycieczek w Doliny : Głęboką i Parzychwost.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Po około godzinie docieramy do wiaty obok mostu i rozstaju szlaków ( 1006 m ).

Tuz za mostem jest zakręt w lewo - wnikamy w odnogę Doliny Jałowieckiej zwaną Doliną Bobrowiecką.

Świat dziczy, bujnej roślinności, połamanych mostków, dzikich skał na zboczach, czającej się żmii, wąskiej dróżki i niedźwiedzia polarnego. Tam idzie oficjalny szlak turystyczny. Otwarty i zapraszający.


Obrazek


Obrazek

To po lewej to pokrzywa.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Po godzinie od wejścia w Dolinę B wchodzimy na polanę zwaną Polaną ( 1350 m ). Kiedyś pasały się tu bydlątka z widokiem na Siwy Wierch. Wtedy to zwało się Halą Bobrowiecką. Górale sobie tu mieszkali we wiatach.


Obrazek


Obrazek

Po pewnym czasie trochę wyżej nad Polaną mijam zbiornik wodny. To chyba jeden z Bobrowieckich Stawków.


Obrazek

Gdy po chwili odwracam się to wtedy pojawia się Cel.


Obrazek

Pełny luda.


Obrazek

Przed nami łąka u stóp grani Tatr Zachodnich. My po chwili skręcimy w lewo.


Obrazek

To zdjęcie właśnie z tego zakrętu. Widać wyraźny szlak na Siwy, Ostre z tyłu i staw u dołu. Ma bardzo ciekawy kształt.



Obrazek

Po godzinie i 50 minutach wchodzę na Przełęcz Palenica ( 1574 m ) Węzeł szlaków na najniższej przełęczy leżącej w grzbiecie głównym Tatr. Jestem tu drugi raz - prawie nic nie pamiętam z tamtego pobytu. Zeszliśmy wtedy z niej do Zuberca.

Widok na Małą Fatrę.


Obrazek

Widok na Cel.


Obrazek

Ponownie Fatra.

Obrazek

Rozkład jazdy.

Obrazek

Ostatnie metry przed Palenicą.


Obrazek

Ruch turystyczny w okolicy Brestowej.


Obrazek

Cel po raz kolejny.


Obrazek

Co on Wam przypomina ?


Obrazek


Obrazek


Rzut oka w lewo.


Obrazek

Te skały, po prawej stronie grani, to ponoć Kamienne Mleko.


Obrazek


Obrazek

Robi wrażenie, nie ?


Obrazek

Na odcinku Palenica - Siwy poza żywymi turystami były też gady. Mi udało się zrobić zdjęcie połowy ( ? ) gada.


Obrazek

Rzut oka na prawo.


Obrazek

Ścieżka na Siwy lekko się podnosi i zaczyna kluczyć pomiędzy skałami.


Obrazek

Widok na m.in. Salatyny, Spaloną, Pachoła, Banówkę i Baraniec.


Obrazek

Jedyny element metalowy na szlaku. W suchym dniu przydatny do przywiązania pasącej się kozy.


Obrazek

Jak Siwy to jasne skały.


Obrazek
Ostatnio zmieniony 2020-09-07, 11:14 przez Dobromił, łącznie zmieniany 9 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Vision

Postautor: Vision » 2020-09-07, 11:00

Szczerze mówiąc to nie do końca mi wiadomo, że miałem tam być i że komuś coś odmówiłem. ;) Bo nikt się mnie wprost nie zapytał, czy w ogóle chcę jechać. Może to jakieś niedogadanie było. Owszem wiedziałem, że jedziecie, ale pytanie do mnie brzmiało tak: Czy mam urlop. Powiedziałem, że nie, ale nie wiem jaki to miało związek, bo w weekendy i tak nigdy nie pracuję. Ale nikt się mnie nie pytał, czy chcę gdzieś jechać. No ale mniejsza z tym i tak bym pewnie nie pojechał. ;)

Piękna wycieczka tak swoją drogą. :-o
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-09-07, 11:15

Vision pisze:Szczerze mówiąc to nie do końca mi wiadomo, że miałem tam być i że komuś coś odmówiłem. ;) Bo nikt się mnie wprost nie zapytał, czy w ogóle chcę jechać. Może to jakieś niedogadanie było. Owszem wiedziałem, że jedziecie, ale pytanie do mnie brzmiało tak: Czy mam urlop. Powiedziałem, że nie, ale nie wiem jaki to miało związek, bo w weekendy i tak nigdy nie pracuję. Ale nikt się mnie nie pytał, czy chcę gdzieś jechać. No ale mniejsza z tym i tak bym pewnie nie pojechał. ;)

Piękna wycieczka tak swoją drogą. :-o


Bardzo jasno wytłumaczyłeś sytuację.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-09-07, 11:19

To nie jest szczyt.


Obrazek

To jest szczyt !


Obrazek

Bardzo gęsto zaludniony. Na zdjęciu jest m.in. żona Haka. Nie popsuła dobrej pogody.


Obrazek

Widok na początek / koniec Rzędowych Skał, Góry Choczańskie i Małą Fatrę.


Obrazek

Przed nami Ostra, a nad nią wał Tatr Niżnych.


Obrazek

Ponownie Tatry Zachodnie.


Obrazek

Organizator też wszedł na szczyt. Siwy Wierch ( 1805 m ) - szósty raz. Tym samym jest to dla niego najczęściej odwiedzony szczyt Tatr Słowackich.


Obrazek

Przyszedł czas na zejście. Po prawej Rzędowe Skały vel Skalne Miasto.


Obrazek

Fragment Skał.


Obrazek

Tam byliśmy.


Obrazek

Skały. W tym mini Giewont.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Dotarłem na Przedwrocie ( 1590 m ). Coś w rodzaju przełęczy między Ostrą a Babkami. Fajne miejsce widokowe.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Baraniec w tle.


Obrazek

Banówka.


Obrazek

Z Przedwrocia ruszamy w dół, w lewo do Chaty Naruże.


Obrazek


Obrazek

Raz za czas dopadają mnie kwiatki i owadki.


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek


Obrazek

Schronisko czekało. Skorzystaliśmy z jego gościnności.


Obrazek

Przed nami ostatnie odcinki szlaku. Niebieskim szlakiem do połączenia z zielonym, potem tylko niebieskim na parking.


Obrazek


Obrazek

Koniec !!! o godzinie 16 ruszyliśmy w stronę Polski.

Szczerze Wam polecam te okolice. Tzw znawcy ( ci co wiedzą, że WSZYSTKIE szlaki Tatr są zatłoczone ) tam by się lekko zdziwili. Na odcinku parking - Siwy minęliśmy dwie osoby idące w tym samym kierunku co my. A jak wcześniej byłem w sąsiedzkich dolinach Głębokiej i Parzychwost to ilości luda były podobne. Różnica pomiędzy Bobrowiecką a powyższymi dolinami jest jedna : Bobrowiecka nie jest stroma.

Dziękuję za uwagę.
Ostatnio zmieniony 2020-09-07, 11:50 przez Dobromił, łącznie zmieniany 3 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Gór Ski
Posty: 484
Rejestracja: 2018-05-08, 11:14
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Gór Ski » 2020-09-07, 12:32

Dobromił pisze:Szczerze Wam polecam te okolice. Tzw znawcy ( ci co wiedzą, że WSZYSTKIE szlaki Tatr są zatłoczone ) tam by się lekko zdziwili. Na odcinku parking - Siwy minęliśmy dwie osoby idące w tym samym kierunku co my


W rzeczonej dolinie spotkałem z 10 osób w lipcu tego roku , ale wszyscy to byli grzybiarze w dolnej części doliny. Sama dolina w środkowej części jest faktycznie trochę zarośnięta Lepiężnikiem a dolna i górna ścieżka w całkiem dobrym stanie jest
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5773
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2020-09-07, 12:42

Dobromił pisze:A jak wcześniej byłem w sąsiedzkich dolinach Głębokiej i Parzychwost to ilości luda były podobne.
Moje wspomnienia są takie, że Parzychwost zarośnięty jeszcze bardziej niż Bobrowiecka i to kosówką, a robiłem je obie w tym samym dniu. Naprawdę trzeba się było przeciskać na siłę. To było lata temu. Pewnie ją jakoś poprzycinali, bo jakby tego nie zrobili, to teraz nie szłoby w ogóle przejść.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-09-07, 12:46

sprocket73 pisze:Pewnie ją jakoś poprzycinali


No nie do końca :)

Albo tam jest bardzo szybko rosnąca roślinność ;)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-09-07, 12:47

Może by zrobić ranking Największej Dziczy Szlakowej ?
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2020-09-07, 12:55

Kurde, rewelacyjna ta dolina, kit z widokami u góry! :)
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2020-09-07, 23:14

Rewelacyjne to jest ujęcie Banówki. Dałbyś to do zagadek to bym chyba rok siedział i kombinował, co to!
laynn

Postautor: laynn » 2020-09-07, 23:34

No niestety ale Banówki nie mam w swych albumach.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6119
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2020-09-08, 03:00

Żadnej fotki ze schroniskowej biesiady? Rozczarowany jestem. Dzika ta Bobrowiecka, ale kosówkowe ostępy na Ostrej też były "raczej dla szczupłych".
Awatar użytkownika
sprocket73
Posty: 5773
Rejestracja: 2013-07-14, 08:56
Kontakt:

Postautor: sprocket73 » 2020-09-08, 07:31

Od strony Siwego nie udało mi się odnaleźć ścieżki (szlaku) na Ostrą.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2020-09-08, 08:49

sokół pisze:Dałbyś to do zagadek to bym chyba rok siedział i kombinował, co to!


I to jest najpiękniejsze w wycieczkach - nowe spojrzenie na coś niby znanego :)

Sebastian pisze:Żadnej fotki ze schroniskowej biesiady?


Nigdy ! Wzięliśmy po dwa zestawy turystyczne.

Sebastian pisze:Dzika ta Bobrowiecka, ale kosówkowe ostępy na Ostrej też były "raczej dla szczupłych".


Mogę porównać - Bobrowiecka to większa dzicz.

sprocket73 pisze:Od strony Siwego nie udało mi się odnaleźć ścieżki (szlaku) na Ostrą.


Na takim małym wypłaszczeniu jest w lewo odbicie na trawers, a na wprost na Ostrą. Ale fakt faktem - zamaskowane :)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Prezes
Posty: 1983
Rejestracja: 2013-11-11, 10:10

Postautor: Prezes » 2020-09-08, 09:33

Dobromił pisze:Bobrowiecka to większa dzicz

A w porównaniu z Parzychwostem?

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 117 gości