Żar, Kiczera, Jaworzyna i Kościelec (Mały) w Beskidzie Małym

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Żar, Kiczera, Jaworzyna i Kościelec (Mały) w Beskidzie Małym

Postautor: Adrian » 2022-03-30, 21:53

Dobru wieczór.

Wycieczka ta była zaczerpnięta z zasobów turystycznych towarzysza Dobromiła, z lekką korektą na pętlę.
Bóg zapłać :)

Drugi dzień wiosny i ostatni dzień pogody, brzmi tak Polsko ;)
Po świetnym weekendzie z żoną, ruszam solo w nieznane.
Odwożę Izę do pracy i ruszam do Międzybrodzia Żywieckiego, skąd zaczynam moją pętlę po Beskidzie Małym.
Parkuję auto pod Strażą Pożarną i dosłownie kawałek dalej odbijam w lewo w stronę lotniska, tabliczki informują mnie, że znowu nie wolno ! Elektryczny pasterz stoi na straży posłuszeństwa i nie pozwala przekroczyć granicy lotniska.
Idę skrajem lotniska wydeptaną ścieżką, w pewnym momencie pasterz zagradza mi drogę i raczej nie chce sprawdzać czy jest pod napięciem : lol
Przekraczam go w najniższym miejscu i wkraczam na nartostradę, wita mnie lotniarz wyłaniający się z nad drzew.
Podejście dla tego, że kiedy chciałem pierwszy raz w życiu skorzystać z dobrodziejstw PKL Żar, to okazało się że kolejka od dzisiaj, przez kolejne dwa tygodnie jest nieczynna :lol
Widoki z tego stoku są genialne, zatrzymuję się co chwilę i podziwiam panoramę.
Widzę że z pod górnej stacji startują lotniarze, udaje się uchwycić moment startu i lot.
Na szczycie Żaru pusto ... Dopiero po jakimś czasie docierają kolejni lotniarze.
Kręcę się chwilę po szczycie i ruszam w stronę Kiczery, pierwszy raz idę w tą stronę, zawsze chodziliśmy od drugiej strony.
Wiedziałem że czeka mnie trochę podejścia, ale czekają mnie też piękne widoki :)

Obrazek

Woda jak w Chorwacji
Obrazek

Prąd się robi
Obrazek

Zakazy, zakazy
Obrazek

Obrazek

Sobie leeeci
Obrazek

Widoki są bardzo miłe
Obrazek

Obrazek

Widać koniec podejścia
Obrazek

I leeecą
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Stoi i się nie rusza
Obrazek

Ten też stoi i się nie rusza
Obrazek

Drzewne stwory
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Kiczera
Obrazek

Chyba każdy lubi ten widok
Obrazek

Obrazek

Na Kiczerze w pełnym słońcu rozbijam obóz, przy samotnej ławeczce, parzę świeżą kawę i kładę się na ziemi, plecami opierając o ławeczkę i cieszę się chwilą, jest bosko :)
Jestem sam, wokół tylko szum drzew i śpiew ptaków, ciiiisza.
"Leżeć w trawie, liczyć chmury ..."
Aaaachch trzeba iść dalej, bo przede mną druga połowa wycieczki, ta nieznana połowa, bo od Przełęczy Isepnickiej wchodzę na zupełnie nowe tereny :)
Dochodzę do miejsca, gdzie widać długą prosta, stroma ta ścieżka z pyska ... :dev
W lewo idzie szlak, trawersujący górę, ale żeby tak szczyt omijać, nie wypada ;)
I nagle dylemat, Wielka Cisowa Grapa i jej strome podejście, czy lajtowny trawers czerwonym szlakiem ?
Wiadomo co głupi wybierze :lol Można się zasapać, spocić i wku..ić
Wielka Cisowa Grapa, brzmi szumnie, wszystko co najlepsze w jednym podejściu !

Szałas stoi
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesienne akty
Obrazek

Obrazek

Żarówka
Obrazek

Obrazek

To milutkie podejście
Obrazek

Jeden z prześwitów
Obrazek

Wdrapałem się, ciężko było po tym rozmokłym śniegu.
Szczyt jak szczyt, parę drzew i nic ciekawego ;)
Za to sporo zalegającego śniegu, po którym ciężko się idzie, nogi się rozjeżdżają.
Na przełęczy odbijam w prawo na niebieski szlak, który ciągnie się całym długim grzbietem, ten szlak ma potencjał widokowy, trzeba by tylko poczekać, aż leśnicy troszkę przerzedzą drzewostan, chyba warto, bo po lewej Babia, Pilsko i Tatry, a po prawej Kiczera i Żar i Sporo Beskidu Śląskiego.
Docieram na Jaworzynę, szczyt bardzo ładny, widoków może z niego za wiele nie ma ;) ale są ławeczki, na których można odpocząć, tak też czynię.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Siedzę sobie
Obrazek

Szczyt
Obrazek

Przede mną już tylko jeden szczyt o Kolosalnej nazwie Kościelec (mały) ...
Mało brakowało a przegapiłbym ten szczyt, ale czujny jestem i spostrzegłem małą metalową tabliczkę przybitą do drzewa.
Po drodze przeróżne stwory drzewne, czupiradła i postacie ukryte w mini kapliczkach.
Klimat bardzo jesienny, ciągnął się już od Przełęczy Isepnickiej i tak już zostało do samego końca, dużo pomarańczowo-rudych liści szeleszczących pod nogami.
Koniec wycieczki oznajmia dzwon bijący na miejscowym kościele, udało się przejść trasę w bardzo przyzwoitym czasie, niecałe 7 godzin, mimo długich przerw i robienia zdjęć.
Międzybrodzie opustoszałe, poza sezonem zupełnie nie przypomina kipiącego ludźmi miasteczka.
Zaglądam jeszcze do lokalnego sklepu i ruszam do domu.

Drzewny pokrak
Obrazek

TO! JEST! KOSCIELEC!
Obrazek

Obrazek

Chowają się po kapliczkach
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Jesień
Obrazek

Paśnik ludzki i zwierzęcy
Obrazek

Ostatni rzut oka
Obrazek

W drodze powrotnej na dwupasmówce widzę rozbite samochody i parawan, obecność parawanu oznajmia tylko jedno ...
Później dowiaduje się, że jakiś straszy panoczek (ponad 80 lat) wraz z pasażerami jechali pod prąd i zderzyli się z terenówką, dwa zgony na miejscu, trzecia osoba w ciężkim stanie w szpitalu, to już drugi taki przypadek w krótkim odstępie czasu ...


I taka to była wycieczka.
laynn

Postautor: laynn » 2022-03-30, 22:18

No panie, zmiana w zdjęciach kolosalna!
Bardzo, ale to bardzo fajne zdjęcia. Rekord też zrobiłeś jak jeden starszy jegomość z naszego forum? ;)
Awatar użytkownika
opawski1
Posty: 1065
Rejestracja: 2016-02-21, 09:15
Lokalizacja: Prudnik
Kontakt:

Postautor: opawski1 » 2022-03-30, 22:21

Dopisała Ci pogoda, ładne te zdjęcia, dużo błękitu. Najbardziej podobają mi się z podejścia na Żar i dolinę Soły o np te: Obrazek
Widok z Kiczery na elektrownię na Żarze znany i lubiany... chociaż pierwszy raz widzę tam Beskid Śląski w tle :P
MOJA STRONA O GÓRACH OPAWSKICH: http://www.goryopawskie.eu/
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-03-30, 22:21

laynn pisze:No panie, zmiana w zdjęciach kolosalna!
Bardzo, ale to bardzo fajne zdjęcia. Rekord też zrobiłeś jak jeden starszy jegomość z naszego forum? ;)


Bardzo dziękuję za miłe słowo :)

O jakim rekordzie mówisz, ilości wycieczek? A starszy jegomość, to który ? :lol
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-03-30, 22:25

opawski1 pisze:Dopisała Ci pogoda, ładne te zdjęcia, dużo błękitu. Najbardziej podobają mi się z podejścia na Żar i dolinę Soły o np te: Obrazek
Widok z Kiczery na elektrownię na Żarze znany i lubiany... chociaż pierwszy raz widzę tam Beskid Śląski w tle :P


Zdecydowanie pogoda dopisała ! To była udana wycieczka :)

A szczerze mówiąc, to chyba tym razem miałem najlepsze widoki z wszystkich wizyt ...
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-03-31, 07:00

Adrian pisze:Bóg zapłać


Biorę w euro i w USD.

Kolejnym razem robisz pętlę z Oczkowem.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2022-03-31, 07:06


O jakim rekordzie mówisz, ilości wycieczek? A starszy jegomość, to który

Tym, 11 wycieczek w marcu. Tym od sportowego samochodu :D
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-03-31, 08:10

Dobromił pisze:
Adrian pisze:Bóg zapłać


Biorę w euro i w USD.

Kolejnym razem robisz pętlę z Oczkowem.


Mam tylko ruble :lol

Tym, 11 wycieczek w marcu. Tym od sportowego samochodu :D


Muszę policzyć i dam znać ...
Wiesz że jeżdżę Dacią ;)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-03-31, 08:56

Adrian pisze:Muszę policzyć i dam znać ...


Musisz mieć co najmniej trzech wiarygodnych świadków.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
laynn

Postautor: laynn » 2022-03-31, 09:10

Adrian pisze:że jeżdżę Dacią

Czyli jesteś młody, nie musisz się odmładzać koniami pod maską :P
Tak trzymaj! ;)
alicjaraczek
Posty: 323
Rejestracja: 2020-05-04, 09:59

Postautor: alicjaraczek » 2022-03-31, 10:03

No tak poniedziałek to dobry dzień, by na Kiczerze pobiwakować samemu. Wypatrywałam listków już ostatnio na drzewach, ale widzę, że tak samo u Ciebie jeszcze zieleni brak.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-03-31, 10:12

W sumie takie masowe przejście np Międzybrodzie - Żar - Kiczera - jaworzyna - szlak miejski do Oczkowa - i powrót w różne strony też byłby ciekawy. Tam jest z pięć miejsc pasujących na odpoczynek. Może był łomot.

Towarzystwo beskidzkolubne powinno być zadowolone.
Ostatnio zmieniony 2022-03-31, 10:13 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-03-31, 12:35

Trochę widoków jest i można podjechać wagonikiem :D
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3488
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2022-03-31, 17:39

Super wycieczka, taka... pozytywna przez to słońce, którego już zabrakło. U mnie za oknem teraz paskuda. To podejście na Wielką Cisową Grapę jest rzeczywiście niezłe. Ja tamtędy schodziłam, ostrożnie bardzo.
Z Jaworzyny złapałam kiedyś Tatry z prześwitów. Ale, jak piszesz, widoki tam są mocno "zarośnięte". Fajnie byłoby, gdyby można było stamtąd więcej zobaczyć, ale z drugiej strony szkoda drzew, jak teraz tną wszystko na potęgę.
A Ty na jakich ustawieniach robisz? Bo zdjęcia bardziej idą w niebieski, przynajmniej na moim monitorze. Mnie ten mój niebieski nie bardzo się podoba, ale zielony też jest nie najlepszy.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-03-31, 18:05

Wiolcia pisze:Z Jaworzyny złapałam kiedyś Tatry z prześwitów.


Ze szlaku miejskiego je lepiej widać.

mirek-u-nas-komunikacja-jest-cywilizowana-vt6013.htm

A drzewa na Jaworzynie są piękne. Niech nam żyją dalsze lata.
Ostatnio zmieniony 2022-03-31, 18:06 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 135 gości