Stożek i Filipka ...

Relacje z Beskidów od bieszczadzkich połonin po Beskid Śląsko-Morawski.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9804
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Stożek i Filipka ...

Postautor: Adrian » 2022-11-29, 22:17

Dzień dobry wieczór.


To miał być ponury dzień, szanse na słońce były raczej niewielkie, a jeżeli już to dopiero po południu, a w tedy miało mnie tam już nie być …
Po wolnym, ale roboczym weekendzie ( w domu też praca czasem mnie znajdzie ;) )
W poniedziałek postanowiłem ruszyć bez względu na pogodę, trasę miałem już wcześniej zapisaną właśnie na taką ewentualność, krótko i przyjemnie !

Trasa: Trasa z Nydek (Nýdek) do Nydek (Nýdek)
Trasa 9,7 km • 3:44 godz.
https://mapy.cz/s/bocenenage

Około 9.00 wjeżdżam pod zakaz, są tam wypisane jakieś godziny, chyba kiedy można wjechać, a może kiedy nie można, ale podobno Polaków to nie dotyczy ;)
Jest raczej nieprzyjemnie, jakoś tak szaro i ponuro, zawiewa lodowaty wiatr, więc trzeba było żwawo ruszać w stronę gospody na Kolibiskach.
Nie byłem jeszcze pod samą gospodą, jakoś tak zawsze krążyłem, że pod samą gospodę nigdy nie dotarłem.
Pooglądałem sobie dookoła i wąskimi schodkami ruszyłem dalej, bo ciągle było zimno.
Szlak całkiem przyjemny, sporo ładnych brzozowych skupisk, zawsze mi się jakoś przyjemniej idzie, jak widzę takie miejsca z brzozami, podobno do tych drzew dobrze jest się przytulać, jeszcze nie próbowałem :P
Spokojnym krokiem dotarłem do skrzyżowania pod Małym Stożkiem.
Z przyjemnością spoglądałem w stronę Cieślarówki, wspominając nasze ostatnie spotkanie …
Za mną wspomnienia, a przede mną najwyższy cel tego dnia, który swoją ogromną sylwetką widoczny jest już z bardzo daleka, wysokość jego jest zacna, o czym świadczy chociażby śnieg na jego wierzchołku … No to idę ;)

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Panorama
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Pokonuję okrutne bagna, na szczęście lekko przymarznięte, co ułatwiło przejście.
Oczywiście wybieram wyjście lekko na około niż strome podejście na sam wierzchołek Stożka, tym bardziej że zaczął się lód, a raczków brak, pewnie i tak bym ich nie ubrał, bo nie cierpię ustrojstwa na nogach.
Pokazują się jakieś widoki, które zasłaniają drzewa i już zaczynałem marudzić, ale podszedłem kawałek wyżej i tam świat wyglądał już dużo bardziej kolorowo :D
Widoki są całkiem znośne, gwiazdy Beskidu Śląskiego ładnie pozują,widać nawet Romanke i Rysianke, gdzieś pomiędzy chmurami, nie jest źle ;)
Robię trochę fotek i uciekam do schroniska, bo brak drzew to oczywiście piękne widoki, ale też wolna przestrzeń, więc mroźny wiatr hulał sobie w najlepsze.
Co chwilę pojawiały się nieśmiałe przebłyski błękitnego nieba, ale ogólnie było raczej ponuro i po chmurno.
W schronisku pusto, równocześnie ze mną wchodzi para, a chwilę później dochodzi jeszcze pani i kolejna para starszych ludzi, więc szybko pustki zniknęły ;)
Zamawiam kwaśnicę i kawkę, kawa tylko z ekspresu, ale smaczna, za to kwaśnica totalnie nie w moim guście, mimo to zjadam prawie wszystko, głodny wszystko zje :D
Patrząc przez okno dopijam ostatnie łyki kawy i zbieram się w drogę ..

Obrazek

Panorama
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Schodzę kawałek po śladach i przecinam ścieżkę wchodząc na szlak żółty, który powinien mnie doprowadzić do skrzyżowania Pod Zimnym i dalej czerwonym aż na Filipke.
Kawałek za Czuplem w pogodzie coś zaczyna się dziać, pojawiają się promienie słońca i kolejne błękitne plamy …
Trochę słońca, a człowiek od razu zaczyna się cieszyć, bo świat w promieniach słońca wygląda zupełnie inaczej :D
Zajęty spoglądaniem na Stożek i grzbiet ciągnący się w stronę Soszowa, dochodzę prawie pod Filipke, a tam po lewej stronie nad Beskidami słońce cięło laserami doliny, piękny to był widok, stałem tam i podziwiałem to co się wyrabiało na niebie i ziemi.

Obrazek

Panorama
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Panorama
Obrazek

Panorama
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Nacieszony widokami ruszyłem na wierzchołek Filipki, gdzie miałem zamiar napić się ciepłej herbaty i zjeść pyszne kruche ciastka z Biedry :)
Siedziałem sobie w szałasie i nagle słońce wyszło w całości zza chmur i zaświeciło mi prosto w twarz, to było miłe uczucie :D
Pomyślałem w tedy, że na sam koniec pogoda się sprawdzi, zgodnie z prognozami, jedyne zaskoczenie było takie, że mnie tam już miało nie być, a ciągle byłem !?
Spoglądam na zegarek i chyba byłem lekko zdziwiony ?
Wycieczka która miała zająć według mapy niespełna 4 godziny mnie zajęła 6 godzin, widocznie się nie spieszyłem :lol
I dzięki temu trafiłem w tym pięknym momencie na Filipkę i jej okolice !
Kolejne zaskoczenie było takie, że Chata była otwarta, same niespodzianki w ten pochmurny poniedziałek się zadziały :D
Nie byłem głodny, a szkoda bo fajną tam mają zupę z soczewicy.
Oczywiście z rozpędu poszedłem za daleko i musiałem się wracać do zielonego szlaku, ale w takich okolicznościach to czysta przyjemność.
Zielonym szlakiem szybko schodzę z powrotem do drogi, gdzie robię ostatnie zdjęcie podświetlonych wierzchołków drzew.
W drodze powrotnej zgarniam Izę i wspólnie jedziemy do domu.

Obrazek

Panorama
Obrazek


Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek


I taka to była wycieczka.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 5 razy.
laynn

Postautor: laynn » 2022-11-29, 22:37

Końcówka fajna Ci się trafiła, ale i widoki z pod Stożka też zacne.
No i odpowiedź jest na pewną zagadkę ;)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-29, 22:40

Schronisko na Stożku kojarzy mi się z dużą ilością kwiatów w doniczkach. To musi być spisek.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9804
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-29, 22:49

laynn pisze:Końcówka fajna Ci się trafiła, ale i widoki z pod Stożka też zacne.
No i odpowiedź jest na pewną zagadkę ;)


To była całkiem udana wycieczka, wbrew temu jak się zapowiadało :)

No tak, odpowiedź ...

Schronisko na Stożku kojarzy mi się z dużą ilością kwiatów w doniczkach. To musi być spisek.


Z pewnością, bo są tam trujące sztuki, nawet na doniczkach mają karteczki z napisem - "nie dotykaj mnie"
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coldman
Posty: 1277
Rejestracja: 2020-05-19, 22:34
Lokalizacja: Wysoczyzna Kaliska

Postautor: Coldman » 2022-11-29, 23:27

Link do trasy nie działa

To żeś zrobił super trasę, prawie taką samą jak my na zlocie :D
Dzięki za przywrócenie wspomnień.
Świat gór! Aby go nazwać swoim, trzeba zainwestować znacznie więcej niż krótkotrwałą radość oczu. I może dlatego właśnie człowiek naprawdę kochający góry chce znosić trudy, wyrzeczenia i niebezpieczeństwa na ich skalnych szlakach
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9804
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-30, 05:46

Coldman pisze:Link do trasy nie działa

To żeś zrobił super trasę, prawie taką samą jak my na zlocie :D
Dzięki za przywrócenie wspomnień.


Teraz powinno być ok.

Proszę bardzo :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sebastian
Posty: 6112
Rejestracja: 2017-11-09, 17:18
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: Sebastian » 2022-11-30, 07:31

Kruche ciastka z Biedry, czyżby herbatniki Bonitki?
Ładnie wygląda przyprószone śniegiem Skrzyczne, zima powoli zagląda w Beskidy, co pod koniec listopada jest rzadkością. Synoptycy zapowiadają przyjście na początku grudnia dużego wyżu znad Rosji, który przyniesienie mróz i opady śniegu, będzie dobrze.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9804
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-30, 08:21

Sebastian pisze:Kruche ciastka z Biedry, czyżby herbatniki Bonitki?
Ładnie wygląda przyprószone śniegiem Skrzyczne, zima powoli zagląda w Beskidy, co pod koniec listopada jest rzadkością. Synoptycy zapowiadają przyjście na początku grudnia dużego wyżu znad Rosji, który przyniesienie mróz i opady śniegu, będzie dobrze.


Jakieś nowe znalazłem, też pyszne.
(Ale faktycznie Bonitki)
Obrazek

Teraz już tylko czekać na tą prawdziwą zimę i w teren, chyba że trafi się jakieś fajne okienko, to w tedy na spontanie.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 1 raz.
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-11-30, 09:19

Piękny klasyk graniczny,znane i lubiane przeze mnie strony.Z pod Małego Stożka jest bezszlakowa ścieżka która doprowadzi do Kolibisk po drodze mijając Hajenkę.
Obrazek

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9804
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-30, 09:40

Kurcze, szkoda że nie popatrzyłem uważniej na mapę, bo na pewno bym tam poszedł. Ale to nic, pójdę jeszcze raz :)
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Adrian, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6183
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2022-11-30, 10:30

Ze zdjecia sympatycznie wyglada ten budynek na samym poczatku relacji. Tak jak jakis stary PTSM. Nie wiem czy w sezonie (i w srodku) jest rownie fajne, ale patrzac na twoją fotkę - to tylko tam jakis zlot zrobic :)
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2022-11-30, 10:55

Sebastian pisze: zima powoli zagląda w Beskidy, co pod koniec listopada jest rzadkością


Nie jest :)
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Mirek

Postautor: Mirek » 2022-11-30, 11:36

Adrian pisze:Kurcze, szkoda że nie popatrzyłem uważniej na mapę, bo na pewno bym tam poszedł. Ale to nic, pójdę jeszcze raz :)
Nic dziwnego że ją przegapiłeś, trzeba wiedzieć gdzie skręcić.Nadrobimy zaległości , tylko nie wiem jeszcze kiedy.
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9804
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2022-11-30, 12:56

buba pisze:Ze zdjecia sympatycznie wyglada ten budynek na samym poczatku relacji. Tak jak jakis stary PTSM. Nie wiem czy w sezonie (i w srodku) jest rownie fajne, ale patrzac na twoją fotkę - to tylko tam jakis zlot zrobic :)


Ja nie byłem w środku, ale większość była, może pokażą jakieś foty.
Awatar użytkownika
Wiolcia
Posty: 3486
Rejestracja: 2013-07-13, 19:14
Kontakt:

Postautor: Wiolcia » 2022-11-30, 13:56

Trasa zlotowymi śladami. Fajny to był zlot. Koło Hajenki przechodziliśmy wtedy, bo trochę zbłądziliśmy. Ale trudno po pobycie w gospódce w Kolibiskach nie zbłądzić.

Zdjęcia wnętrza rozmazane wyszły, ale może jakieś pojęcie dadzą.

Obrazek

Jeszcze z Urwisem...

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 85 gości