Rzeźnia w Żarskiej.

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Rzeźnia w Żarskiej.

Postautor: Dobromił » 2023-03-20, 19:24

Darz Szlak.

Ostatni weekend był cudowny pogodowo. Człek by się wstydził jakby spędził go w domostwie. Ruszyłem w bój - w piątek tura po Dolinie Twardorzeczki, Magurce Radziechowskiej i Wytrzyszczonej. Przy okazji na szczycie pomiędzy niebieskim szlakiem a Wytrzyszczoną wyrosły nowe wychodnie. Dumnie napiszę - chodziliśmy bezszlakowo. Dwunasty rok z rzędu w tych okolicach. Sobota to muzea ( w tym nowo otwarte podziemia pod klasztorem dominikanów ) w Krakowie i koncert doom metalowy na deser. Na niedzielę wypadły Tatry.

W składzie czteroosobowym ( sami Zdobywcy ) wyruszyliśmy około 6 rano w stronę Tatr Zachodnich. Długa to droga do celu. Powinni te Tatry przestawić. Docieramy tam około 8.30 - parking mocno zatłoczony ( 5 euro zapłaty przy wyjeździe ). Pakujemy do plecaków towary pierwszej pomocy i na szlak.

Jest pięknie.


Obrazek

Po pewnym czasie skręcamy na miejsce tamtorocznego lądowania. Wzruszyliśmy się.

Wracamy na szlak.


Obrazek

Dolina Żarska słynie z fajnego podejścia na Rohacze, Baraniec i Trzy Kopy z okolicami oraz dość częstych i ... sporych lawin. W Tatrach większe lawiny schodzą tylko w okolicznych dolinach.

I zobaczyliśmy do czego tutaj jest zdolna natura.


Obrazek

Las został zmielony.


Obrazek

Przeciwstok też miał pecha.

Schronisko czeka. 25 marca 2009 zostało zmiażdżone lawiną.


Obrazek

Resztki drzew wystają spod drzew.


Obrazek

Ta wycieczka miała być sielankowa. I była. Na balkonie schroniska ( 1289 m ) spędziliśmy godzinę.

Po zasłużony wypoczynku poszliśmy pod miejscowy wodoryj - Szafirowa Siklawa. Znałem go z letniego wyglądu, zimą się zmienił.

Rozstaj dróg. W tle, na środku, Smutna Przełęcz.


Obrazek


Obrazek

Zbocza Barańca.


Obrazek

Przodownik zbliża się do wodoryja.


Obrazek

Otchłań Żarskiej. W oddali Tatry Niżne.


Obrazek

Przodownik lustruje najniższe kaskady Szafirowego.


Obrazek

Przedstawiciel peletonu zbliża się do celu.


Obrazek

Dzielni Zdobywcy.


Obrazek

Pojawia się grań z Rohackiej Przełęczy na Barańca.


Obrazek

Tego dnia występowały ciekawe elementy na niebie.


Obrazek

I deskowcy na stokach.


Obrazek

W drodze powrotnej omijamy schronisko i schodzimy od razu na szlak.

Dwie z Trzech Kop ( to moim zdaniem najtrudniejszy szlak po południowej stronie Tatr ).


Obrazek

Na drogę powrotną wybieramy górny wariant szlaku przez dolinę. Wszyscy się z tego powodu cieszyli.


Obrazek

Rzut oka z góry na zmielony las.


Obrazek

Lekko przetrzebione stoki. Tutaj idzie szlak turystyczny - należy podziękować TANAP - owi, że go zamyka gdy rośnie zagrożenie lawinowe.


Obrazek

To schronisko miało ciężkie losy - w trakcie wojny spalone, kolejne zburzone w 2006 roku, trzeci budynek dostał w łeb lawiną.


Obrazek

Po lawinach.


Obrazek

Czy widzicie tę drogę pod lasem ... tam balon ląduje wśród skał ... Dolinka Bystrego Potoku.


Obrazek

Docieramy na parking. Tam dochodzi do zbrodni - rodowe okulary przeciwsłoneczne zostały unicestwione. Wybaczyłem.

Płacimy w automacie i ruszamy w dom.

Mieliśmy ładne widoki po prawicy.


Obrazek


Obrazek


Obrazek

I tak zakończyliśmy weekend. I ósmą wycieczkę górską w tym roku. W piąte pasmo.

Idźcie w Żarską - dla piękna i potęgi przyrody. Niszczycielskiej potęgi.

Dobranoc.
Ostatnio zmieniony 2023-03-20, 20:05 przez Dobromił, łącznie zmieniany 2 razy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Adrian
Posty: 9809
Rejestracja: 2017-11-13, 12:17

Postautor: Adrian » 2023-03-20, 21:12

Jeszcze nie widziałem miejsca po zejściu lawiny, może się kiedyś trafi i zobaczę ...

Hmmm, chyba wracałem tą doliną z Barańca :msd

Same zadowolone mordki na zdjęciach :lol
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-03-21, 14:03

Adrian pisze:Jeszcze nie widziałem miejsca po zejściu lawiny, może się kiedyś trafi i zobaczę ...


Tylko nie rób za Łowcę Lawin.

Adrian pisze:Hmmm, chyba wracałem tą doliną z Barańca


Miałeś na to szansę.

Adrian pisze:Same zadowolone mordki na zdjęciach :lol


Poważni też byliśmy.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2911
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2023-04-10, 19:23

Moim zdaniem Dolina Żarska to jedna z najbardziej niedocenianych dolin tatrzańskich. Logistyka niełatwa, więc może dlatego. Masyw Barańca z tamtej perspektywy wygląda potężnie i przypomina mi...Kopy Liptowskie z Doliny Koprowej.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2023-04-18, 12:52

Tępy dyszel pisze:Moim zdaniem Dolina Żarska to jedna z najbardziej niedocenianych dolin tatrzańskich.


Chyba nie ... Byłem tam z osiem razy, zawsze sporo luda w okolicy ( nawet przy minus 24 stopniach ). Bywają też, obok ludzi, narciarze i baloniarze.

Tępy dyszel pisze: Logistyka niełatwa


To fakt - jazda tam to prawie jak do Gdańska :) Trzeba będzie kiedyś pójść do schroniska z Rohackiej Doliny - będzie bliżej :)

Tępy dyszel pisze:Masyw Barańca z tamtej perspektywy wygląda potężnie i przypomina mi...Kopy Liptowskie z Doliny Koprowej.


Słuszne spostrzeżenie.

Dobromił pisze:oraz dość częstych i ... sporych lawin


Kolejna była w tym tygodniu.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
włodarz
Posty: 2719
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2023-04-18, 20:05

No, ale wiosną pchać się w zaśnieżone góry? Kwiatków nie ma , listki się nie zielenią
Gór Ski
Posty: 484
Rejestracja: 2018-05-08, 11:14
Lokalizacja: Katowice

Postautor: Gór Ski » 2023-04-21, 09:44

Tępy dyszel pisze:Moim zdaniem Dolina Żarska to jedna z najbardziej niedocenianych dolin tatrzańskich. Logistyka niełatwa, więc może dlatego.


Heh chyba jedna z najbardziej popularnych od południowej strony , na pewno nie jest to Cicha dolina .

Dobromił pisze:Lekko przetrzebione stoki. Tutaj idzie szlak turystyczny - należy podziękować TANAP - owi, że go zamyka gdy rośnie zagrożenie lawinowe.


Co ciekawe Tanap też pieszym za dużo nie pozwala , ale na nartach w tej dolinie można zjechać z prawie wszystkich ścian.

17 Kwietnia zeszła kolejna lawina Tanap doliny nie zamknął

https://wydarzenia.interia.pl/zagranica ... Id,6726780

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 139 gości