Przez Góry Sowie.

Relacje z Sudetów polskich i czeskich.
włodarz
Posty: 2717
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Przez Góry Sowie.

Postautor: włodarz » 2014-06-29, 22:27

Start: Głuszyca - niebieskim - Dolina Marcowa, Przełęcz Marcowa, Rozdroże pod Moszną, Walim - żółtym - Mała Sowa, Wielka Sowa - czerwonym - Kozie Sidło, Kozia Równia, Przełęcz Jugowska - bez szlaku - Rymarz, Zimna Polanka - czerwonym - Kalenica, Bielawska Polanka, Popielak, Wigancicka Polana, Przełęcz Woliborska, Szeroka, Przełęcz pod Szeroką, Malinowa, Przełęcz pod Gołębią, Gołębia, Chochół Mały, Warowna Góra - meta: Srebrna Góra.

Z zamiarem przejścia tej trasy nosiłem się od dłuższego czasu choć jest dość długa (35km) i mało widokowa (oczywiście nie biorąc pod uwagę wież na Wielkiej Sowie i Kalenicy).
Ruszam z Głuszycy niebieskim szlakiem, który prowadzi mnie do Doliny Marcowej. U jej wylotu pozostałość po dużych zakładach włókienniczych. Komin kotłowni jeszcze stoi, bo służy jako maszt antenowy. W tle Góry Suche.
Obrazek


Dolinę Marcową nazywam żartobliwie Doliną Pięciu Stawów, bo tyle ich tu zbudowano. Trzeci staw i Góry Suche. Dominuje Jeleniec, po prawej Rogowiec z ruinami zamku.
Obrazek


Czwarty i piąty staw są aktualnie remontowane.
Obrazek


Dalej droga prowadzi mnie do Przełęczy Marcowej, na której stoi spora wiata.
http://sgimg.sky-games.pl/di/W5LI/4_prz ... arcowa.jpg


Idąc w stronę Rozdroża pod Moszną napotykam przeszkodę w postaci prac leśnych. Drwale kładą świerki prosto na drogę, którą prowadzi szlak. Muszę więc zejść ze szlaku i okrążam szczyt Włodarza od północy. Stąd widok na Małą i Wielką Sowę.
Obrazek


Docieram do Rozdroża i schodzę do Walimia.
Obrazek


Tam zmieniam szlak na żółty i zaczynam podejście na Małą Sowę. Na skrzyżowaniu z Drogą Gwarków kolejna wiata.
Obrazek


Ze szczytu Małej Sowy widok na wzniesienie Sokół. W oddali Góry Stołowe.
Obrazek


Wielka Sowa z Małej Sowy.
Obrazek


Na Wielkiej Sowie chwila na kawę i ruszam w kierunku
Koziego Siodła.Po drodze dostrzegam Kalenicę.
Obrazek

Kozie Siodło.
Obrazek


Na Koziej Równi Niedźwiedzia Skała.
Obrazek


Przed Przełęczą Jugowską otwiera się widok na wzgórza Obniżenia Noworudzkiego. W oddali Góry Orlickie z Orlicą po prawej.
Obrazek


Jest też wiatka. Ta wyposażona jest w palenisko.
Obrazek


Z Przełęczy Jugowskiej idę bez szlaku na szczyt Rymarza. Ku mojemu zaskoczeniu szczyt oznaczony jest tabliczką.
I w zasadzie tak wyglądają wszystkie kolejne szczyty na głównym grzbiecie Gór Sowich. Wzniesienie, las, zero widoków. Dobrze, że choć teraz zainstalowano tabliczki z nazwami.
Obrazek


Kolejnym punktem na mojej drodze jest Zimna Polanka.
Obrazek


Przez szczyt Słonecznej docieram do Słonecznych a następnie Dzikich Skałek pod szczytem Kalenicy.
Obrazek


Wieża na Kalenicy ma się dobrze i spoglądam z niej w kierunku Wielkiej Sowy.
Obrazek


Tu wzgórza w okolicy Nowej Rudy i w oddali G. Orlickie.
Obrazek


A tak widziałem to miejsce w 2011r.
Obrazek


Z Kalenicy schodzę do Bielawskiej Polanki. Jest tu też wiata, ale nie polecam latem. Mrówki Rudnice opanowały cały teren.
Obrazek


Potem wchodzę na Popielak. Z zejścia na Wigancicką Polanę widok na Szeroką i Malinową.
Obrazek


Wiata na Wigancickiej.
Obrazek


Dalsza droga prowadzi przez bezimienne wzgórze (810m) i Kobylec (766m) do Przełęczy Woliborskiej wyposażonej, a jakże, w wiatę.
Obrazek


Potem jest szczyt Szerokiej, Przełęcz pod Szeroką. Z podejścia na Malinową widok na Góry Suche.
Obrazek


Oraz Wielką sowę.
Obrazek


Mijam Przełęcz pod Gołębią i szczyt Gołębiej. Schodząc dostrzegam w oddali Ślężę.
Obrazek


Mały bonus na koniec wycieczki. Okolice Chochołów ładnie wychlastane i w końcu coś widać. W dole Nowa Wieś Kłodzka.
Obrazek


Szlak czerwony wchodzi na teren fortyfikacji srebrnogórskich, które od tej strony są mocno zakrzaczone.
Obrazek


Idąc wzdłuż fosy dostrzegam Srebrną Górę.
Obrazek


A to Fort Ostróg. Leży za przełęczą, a więc to już G.Bardzkie.
Obrazek


I wreszcie główne fortyfikacje. Niestety nie dane mi było poszwędać się po twierdzy, bo jak tylko wylazłem z chaszczorów doskoczyły do mnie dwie herod-baby z ochrony, jak się okazało, zlotu motocyklistów. Nie miałem innego wyjścia tylko udać się do wyjścia. I tak zakończyła się moja wycieczka.
Obrazek
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6183
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2014-06-30, 14:53

O czesci wiat nie wiedzialam- a przypuszczalnie informacje moga sie przydac! dzieki!
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2014-06-30, 22:00

Fort Ostróg = własność prywatna /zamknięta brama/.
Planuję wybrać się rowerem we wrześniu na 2 weekendy sudeckie, jeśli czas i zdrowie pozwoli, nawiedzę tereny dookoła Jeleniej Góry oraz być może i Gór Sowich
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2014-07-01, 21:08

Z tego co pokazałeś znam z "buta" nie wiele- W.Sowę (Małą chyba też), okolice Walimia i Głuszycy.

Konkretna trasa, 35 km to już dobry kawałek. I, choć mówisz że mało widokowa, to całkiem zgrabnie dobrałeś zdjęcia, bo wrażenie jest wręcz przeciwne :-)
włodarz
Posty: 2717
Rejestracja: 2014-05-13, 17:38
Lokalizacja: Góry Sowie

Postautor: włodarz » 2014-07-02, 19:13

ceper pisze:Fort Ostróg = własność prywatna /zamknięta brama/.


Podobno jednak można go zwiedzać.

Piotrek pisze:Konkretna trasa, 35 km to już dobry kawałek.


Zwykle nie chodzę tak długich tras, gdyż przy planowaniu wycieczek muszę brać pod uwagę kondycję mojej żony. Tym razem szedłem sam.

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 213 gości