Czwórkami szli na Szpiglasowy Wierch.

Relacje z Tatr polskich i słowackich.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Czwórkami szli na Szpiglasowy Wierch.

Postautor: Dobromił » 2013-08-21, 12:52

Szuru buru.

Wyjazd na Słowację zakończony, Granaty w niedziele eksplodowały. Tak mną to wstrząsnęło, że poniedziałek, wtorek, środę przesiedziałem w piwnicy nie mogą w ogóle patrzyć na góry. Aż mnie w czwartek, 15 sierpnia, musieli z niej siłą wyciągać. Udało im się … Było ich 27, a ja byłem pomysłodawcom i organizatorem tej milusiej wycieczki …

Powszechnie uważa się, że 15 sierpnia to w góry tylko cepry, klapkowicze, reklamówicze, sandałkowcy i inni niegodni chodzą. Oczywiście. Tego dnia to nawet warto podnieść ceny biletów. Od lat czując się niegodnym, wymyśliłem na spotkaniu Klubu Górskiego Zdobywcy co by tego dnia pomaszerować w Tatry. Masowo i w miejsca masowo oblegane. Nawet reklamówkę miałem pod ręką. Taką termo aktywną do wódki. Szukajcie w sklepach sieci Promil. Co było robić – Szpiglasowy Wierch przez Morskie Oko.

Radosne towarzystwo zbiera się pod Domem Dobroci. Godzina straszna – 4.50. Nastroje lepsze. Kasuję ostatnich z opłaty, wnikamy w bus, mowa powitalna i jazda ku przyszłości. Ogólnie to celem był Szpiglasowy ale drogi do niego były różne. Pierwsza, najdzielniejsza grupa, wysiada na Wierch Porońcu. To trzech osobników i ja. Od lat jestem fanem widoków z Rusinowej więc i tego dnia liczyłem na nie. Po części były. Dowiedzieliśmy się o tym po 42 minutach od wstąpienia na szlak. Bez biletów, przyznam się od razu. Zasiadamy przy stole, podziwiamy i znikamy. Kombinacją szlaków docieramy do ekumenicznego betonu do Morskiego. Trochę przed Wodoryjami. Do tej pory znalem dwóch ludzi, którzy wcześniej szli ostatnim odcinkiem tej kombinacji. W tym siebie. Na potwierdzenie niskiej frekwencji na tym szlaku dodam, że i tego dnia nikogo tam nie spotkaliśmy. Jak tylko zeszliśmy na beton to jeden z kolegów ( ostatnio działaliśmy razem w Julijskich Alpach ) zmienił obuwie na najbardziej tego dnia i tu odpowiednie – sandały. Bardzo mu ich zazdrościliśmy. Mądry to towarzysz. Urzędnik państwowy. I tak sobie maszerujemy w wesołym tłumie. Czy to skrótami czy to betonem. A reszta grupy ( 24 osoby ) dotarła busem do Palenicy, postała w kolejce za biletami, weszła w Park i w tym czasie zbliżała się do Dolinki za Mnichem. Tam w większości udali się na Wrota. Taki tłum zrobili, że widoki zasłonili. My leżeliśmy sobie na kamykach obok schroniska. W niewielkim tłumie. Gdy już tak poleżeliśmy to wstaliśmy. Czas zaatakować Ceprostradę. W końcu 15 sierpnia należy to uczynić aby „powszechna opinia społeczna” poczuła się zadowolona. My w górę, zbocza w górę, staw w dół, chmury na tym samym poziomie. Czyli szczyt Mnicha było widać, a takiej już Cubryny nie. W sumie to po tej stronie Szpiglasowej Przełęczy było tak do końca. Z dalszych ustrojstw było przez chwilę Szeroką Jaworzyńską i Tatry Bielskie widać. Natomiast nad 5 Stawami było widać wszystko. Docieramy do rozstaju na progu Dolinki za Mnichem. Tam leżakują Strażnicy Plecaków czyli dwie osoby z naszej grupy. Dosiadamy się, „wrotowcy” wracają, siadają, my wstajemy i ruszamy ku Szpiglasowej. Po 40 minutach ci, co czwórką szli, dotarli tam … Aż nam się urocze twarze uśmiechnęły jak zobaczyliśmy to co zobaczyliśmy. Znaczy się szczyty, przełęcze, stawy i trawy przed nami. A po prawej Miedziane się wznosiło. Nie wolno. A po lewej Szpiglasowy się wznosił. Wolno. Weszliśmy. Piękny widok na Ciemnosmreczyński i okolicę. Tak piękny, że aż bakterie w aparacie mi padły. Późniejsze zdjęcia koledzy robili. Na szczycie sielanka, rozmowy o niczym i zaduma w duszy. Ciąg dalszy wycieczki to zejście do 5 Stawów, obserwacja Sokoła nad Świnicą ( wiadoma tragedia ), dojście do schroniska, zejście do Wodoryjów, Palenica, zebranie wszystkich i jazda w dom.

Bardzo miły dzień. Fajnie, że tylu ludzi odwiedza Tatry. Są dla nich.
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2013-08-21, 15:41

Ciekawy pomysł na urozmaicenie nudnawego dojścia do stawu, musze Ci to przyznać.

Poczekam na fotki, (może kolegom bakterie nie padły) , no i na opis zdarzenia wiadomego. Gdzie Ci ta noga odpadła i która!? :dev
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2911
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2013-08-21, 16:13

Dobromił pisze:a ja byłem pomysłodawcom

Czy z prawdziwom godnościom osobistom tą trasę opracowałeś ?

Dobromił pisze:Mądry to towarzysz. Urzędnik państwowy.

Piszesz o sobie ?

Dobromił pisze:Piękny widok na Ciemnosmreczyński i okolicę.

Oj tak. Widok ze Szpiglasowej Przełęczy i samego szczytu osobiście zaliczam, do jednych z najpiękniejszych w Tatrach.

Poproszę o zdjęcia. W tym 3 czarno - białe.
Vision

Postautor: Vision » 2013-08-21, 18:44

Dobromił pisze:Od lat jestem fanem widoków z Rusinowej więc i tego dnia liczyłem na nie.


To tak jak ja, tylko przeważnie łączę to z Gęsią Szyją.

Dobromił pisze:Do tej pory znalem dwóch ludzi, którzy wcześniej szli ostatnim odcinkiem tej kombinacji.


2 razy mi się zdarzyło, w tym w ziemie...

A co do szlaku to taka polska klasyka, tylko w tą stronę nigdy nie szedłem i nie mam zamiaru, zawsze na odwrót.

Czekamy na zdjęcia.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2013-08-21, 21:55

Szkoda, że tym razem nie mogłem być z naszym zacnym Klubem :--/ ale w niedziele odbijemy :)

Fotki Panie, fotki :!
Awatar użytkownika
Malgo Klapković
Posty: 2482
Rejestracja: 2013-07-06, 22:45

Postautor: Malgo Klapković » 2013-08-21, 22:51

I ja szłam wspomnianym szlakiem z Rusinówki, bardzo ciekawy i prawie zarośnięty :)
Sokoła nie mogłeś widzieć, teraz nad Tatrami lata Policja :|
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2013-08-22, 07:11

Malgo Klapković pisze:Sokoła nie mogłeś widzieć, teraz nad Tatrami lata Policja


Również lata Sokołem.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :
- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum
- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi
- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2013-08-22, 08:32

Tępy Dyszel pisze:Czy z prawdziwom godnościom osobistom tą trasę opracowałeś ?


Tak. Nie zakłócałem też spokoju zwierzetom.

Tępy Dyszel pisze:Piszesz o sobie ?


Ano nie. Tego dnia w naszej grupie dużo było urzędników.

Tępy Dyszel pisze:Poproszę o zdjęcia. W tym 3 czarno - białe.


sokół pisze:Poczekam na fotki, (może kolegom bakterie nie padły) , no i na opis zdarzenia wiadomego. Gdzie Ci ta noga odpadła i która!?


Swoje również mam, bakterie padły w trakcie schodzenia ze Szpiglasowej. A co do stopy prawej ( tej samej, w której staw skokowy skręciłem w maju ) to nie było nagłego wypadku. Po prostu coś mnie zaczeło boleć, szedłem wolniej, bolalo bardziej. Ściągam buta, skarpetka też zeszła - stopa całkowicie napuchnięta, pulsująca, ruch ograniczony. No cóż - podejrzewam, że kończyny będą mi się stale tak odzywać - stopy miałem już 4 razy zagipsowane. Od 4 do 15 sierpnia zrobiłem 7 długich i trudnych tras w Tatrach. Czas na odpoczynek. Gdzieś tak do 31 sierpnia.
Decyzją administracji Dobromił otrzymał nagany :

- za obraźliwą formę wypowiedzi oraz ironizowanie na temat innych użytkowników forum

- za niecytowanie w postach wypowiedzi, do których się odnosi

- za relację przypisaną do niewłaściwego działu
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2013-08-22, 08:40

Przyznaj się, ściągasz teraz na szybko zdjecia z netu jak niegdyś kaczyx :dev
Vision

Postautor: Vision » 2013-08-22, 08:41

http://www.google.pl/search?q=szpiglaso ... 80&bih=899

Proszę sobie wybrać... ;) Czarno-białych też jest sporo...
Ostatnio zmieniony 2013-08-22, 08:42 przez Vision, łącznie zmieniany 1 raz.
laynn

Postautor: laynn » 2013-08-22, 08:42

A też kiedyś szedłem tym szlakiem. Trafił nas pomysł aby z Cyrli (nie pamiętam dokładnie, dawno to było) dojść na Rysy :dev skończyło się nad Morskim Okiem. Wykończeni a i pora późna coś po 15tej :D .
Fajnie jakby były zdjęcia. Dodam kolejny vat.
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2013-08-22, 10:20

laynn pisze:Dodam kolejny vat.


Wpłacaj.

Zdjęcia moje.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Ostatnio zmieniony 1970-01-01, 01:00 przez Dobromił, łącznie zmieniany 1 raz.
Vision

Postautor: Vision » 2013-08-22, 10:43

Ładnie, jak to na Szpiglasowym, też uważa, że jedne z najlepszych widoków w polskich Tatrach... tylko za dużo czarno-białych, trzy miały być. ;)
Awatar użytkownika
Dobromił
Posty: 14538
Rejestracja: 2013-07-09, 08:33

Postautor: Dobromił » 2013-08-22, 10:58

Vision pisze:trzy miały być.


Przepraszam. Uwsteczniłem się ostatnio.

Zdjęcia Chamów.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek
Awatar użytkownika
sokół
Posty: 12331
Rejestracja: 2013-07-06, 09:41
Lokalizacja: Bytom

Postautor: sokół » 2013-08-22, 11:47

Cóż to za awanturnik? :haha

Obrazek

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 180 gości