a propo's Wyborów, polityki, Unii, standardów, ISO itd

Tutaj znajdziecie tematy nie związane z górami, coś o muzyce, filmach, sporcie, polityce i czymkolwiek innym...
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2015-11-26, 20:47

Owa sprawiedliwość o której mówisz pojawia się z każdym nowym rządem. Jedyna grupa którą wtedy "wyłapują" w imię sprawiedliwości i nowej odsłony to wrogowie i wszyscy niewygodni z poprzedniej władzy. I tak jest co 4 lata (no raz był wyjątek-8)
Pozostali krętacze, złodzieje, mordercy co chodzą po ulicach mają się jak zawsze bez zmian.
cezaryol
Posty: 341
Rejestracja: 2013-07-15, 18:17

Postautor: cezaryol » 2015-11-26, 21:20

Krzyś66 pisze:Nie wiem w którym fragmencie mej wypowiedzi to wyczytałeś

W tym:
Krzyś66 pisze: toż to wszystko fraszka , zabawa , czemu się nie śmiejesz


Krzyś66 pisze:Jest książka dwóch autorów Cathcarta i Kleina "Przychodzi Platon do doktora " tam w jednym z rozdziałów (chyba filozofia religii ) jest wyjaśnione dlaczego nigdy nie będzie porozumienia ateisty z katolikiem

Jednak nie mają racji, bo są miejsca gdzie to się udało:
my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, zarówno wierzący w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary

Gdyby komuś przyszło do głowy pytać czy Konstytucja, która w preambule zawiera powyższy fragment, nadal obowiązuje ( na forum są inteligentni ludzie, ale może się trafić jakiś dziennikarz czy dziennikarka, a oni mają w zwyczaju dopytywać prze 15 minut czy np. obowiązuje art. 73 Konstytucji. Jakby nie mogli zajrzeć do Dziennika Ustaw :lol ) , to śpieszę donieść, że śledzę na bieżąco proces legislacyjny i zapewniam, że przynajmniej w momencie zamieszczania tego posta na forum jeszcze obowiązywała :)

Vision pisze:Tymczasem KOD, przywdział swoje barwy narodowe.

Myślałem że to żarty, a oni jednak na poważnie :o-o Ciekawe ilu w tym ruchu jest tych, którzy śmiali się Korpusu Ochrony Wyborów.

ceper pisze:Co myślicie o jesiennej ofensywie ustawodawczej PiS (to dopiero 2 tygodnie)? 70% podatku dla (...) (prezesów i zarządów spółek Skarbu Państwa) od ich wynagrodzeń i odpraw.

To akurat gest symboliczny, bo ile można od tych kilkudziesięciu czy kilkuset osób uzyskać wpływów. W skali Państwa, to grosze.
Awatar użytkownika
Piotrek
Posty: 10966
Rejestracja: 2013-07-06, 21:45
Lokalizacja: Żywiec-Sienna
Kontakt:

Postautor: Piotrek » 2015-11-26, 22:35

A propos minionych lat... :)
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=p7lhgsmfxyM[/youtube]
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-11-27, 00:51

Piotrek pisze:A propos minionych lat... :)
Aż ręka mnie świerzbi! I dlaczego nie ma tam "dyrektora"? W wielu spółdzielniach nadal jest podobnie...
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/
Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
creamcheese
Posty: 497
Rejestracja: 2013-08-26, 12:45

Postautor: creamcheese » 2015-11-27, 08:09

Obrazek

Nie należy wierzyć we wszystko co jest pisane w necie.
W 1970 r cukier kosztował 10,50 (12 zł - kryształ)
mleko "zwykłe" 2,10; "pełne" - 2,40
Może niewiele to zmienia w ocenie czy za komuny było lepiej czy gorzej, ale (wg mnie) jednak podważa wiarygodność analiz i wniosków
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 08:13 przez creamcheese, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6187
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-11-27, 08:54

ceper pisze: Czy nikt nie zauważył, że mieszkania rozdawano praktycznie w trzech branżach: górnictwo, hutnictwo i rzadziej w energetyce


Niekoniecznie. Moi rodzice przyjechali do pracy do nowopowstalego Uniwersytetu Slaskiego i tam dla pracownikow tez mieszkania dawali. Najpierw w hotelu asystenckim a po roku normalne mieszkania spoldzielcze.
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 09:08 przez buba, łącznie zmieniany 1 raz.
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"

na wiecznych wagarach od życia..
Awatar użytkownika
buba
Posty: 6187
Rejestracja: 2013-07-09, 07:07
Lokalizacja: Oława
Kontakt:

Postautor: buba » 2015-11-27, 08:58

cezaryol pisze:Myślałem że to żarty, a oni jednak na poważnie Ciekawe ilu w tym ruchu jest tych, którzy śmiali się Korpusu Ochrony Wyborów.


Wiesz- zawsze jest wielka niesprawiedliwosc jak akurat wygrywaja "nie nasi" :lol :lol
Mozna to roznie zwac- albo brakiem demokracji, albo falszerstwami :lol Moze kto kiedys jeszcze inna nazwe wymysli?
"ujrzałam kiedyś o świcie dwie drogi, wybrałam ta mniej uczęszczaną. Cała reszta jest wynikiem tego, że ją wybrałam"



na wiecznych wagarach od życia..
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-27, 09:23

creamcheese pisze:W 1970 r cukier kosztował 10,50 (12 zł - kryształ)


A jak wtedy wyglądały podatki od wynagrodzenia w porównaniu do teraz? Chodzi mi o to ile procent zabierano od razu. Pytam poważnie, bo nie mam pojęcia.
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 09:27 przez Vision, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-11-27, 09:25

buba pisze:ceper napisał/a:
Czy nikt nie zauważył, że mieszkania rozdawano praktycznie w trzech branżach: górnictwo, hutnictwo i rzadziej w energetyce

Niekoniecznie. Moi rodzice przyjechali do pracy do nowopowstalego Uniwersytetu Slaskiego i tam dla pracownikow tez mieszkania dawali
W oświacie znane mi były przypadki mieszkań na wsi z dala od cywilizacji...
Brat mieszkał w hotelu asystenckim w Łodzi (UŁ lub AM) chyba 7 lat i kupił sobie nieruchomość, ale tu mamy cywilizowany kraj, a nie Ślůnsk (niektórzy bywają z tego dumni, inni patrzą na tę krainę ... "inaczej")
creamcheese pisze:W 1970 r cukier kosztował 10,50 (12 zł - kryształ)
Cena 10.50 zł za kg cukru nie mogła być w 1970, bo dobrze ją pamiętam, zatem musiały to być już lata 80-te.

Vision pisze:A jak wtedy wyglądały podatki od wynagrodzenia w porównaniu do teraz?
Podatek dochodowy od osób fizycznych to wynalazek chyba z 1991 roku, wcześniej firmy płaciły ... (skleroza, jakiś podatek procentowo od wynagrodzeń)
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 09:27 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/

Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-27, 09:25

buba pisze:Niekoniecznie. Moi rodzice przyjechali do pracy do nowopowstalego Uniwersytetu Slaskiego i tam dla pracownikow tez mieszkania dawali. Najpierw w hotelu asystenckim a po roku normalne mieszkania spoldzielcze.


U nas było też sporo mieszkań z FSM. I mieliśmy tyle pięknych maluszków. ;)
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-27, 09:45

ceper pisze:Podatek dochodowy od osób fizycznych to wynalazek chyba z 1991 roku, wcześniej firmy płaciły ... (skleroza, jakiś podatek procentowo od wynagrodzeń)


No to też ciężko porównywać ten rysunek, skoro teraz jest tyle procent. A jest w nim wyraźnie, dochód brutto przeliczony na ceny detaliczne, przynajmniej w 2008 roku. ;)

Swoją drogą nie rozumiem, tego podatku dochodowego, jak można płacić, za możliwość wykonywania pracy i komu? (to pytanie retoryczne ;) )Z tego co historia mówi, to podatek dochodowy to podatek typowy do sponsorowania wojen i zawsze ludzie starali się go obalić, kiedyś też to było o wiele mniej procent niż teraz, a teraz procenty rosną, a ludzie siedzą cicho i płacą. ;)

Tutaj też ciekawy film o podatku dochodowym w Ameryce, ale obrazuje to podatek dochodowy w każdym państwie. No i klika innych mechanizmów działania świata. Chociaż to się szybko zmienia, bo świat idzie do przodu. ;)

Ameryka od Wolności do Faszyzmu

https://www.youtube.com/watch?v=kHcr5bq7Jv8
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 10:03 przez Vision, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
ceper
Posty: 8598
Rejestracja: 2014-01-02, 11:33

Postautor: ceper » 2015-11-27, 10:00

Film zostawię sobie na popołudnie.
Wydaje mi się, że można przyjąć, że średnie wynagrodzenie brutto:
- do 1991/1992 to wynagrodzenie netto, tzw. "na rękę",
- 1992-1998 zawiera podatek dochodowy,
- od 1999 zawiera podatek dochodowy oraz około 20% ZUS.
Zatem kwota średniego wynagrodzenia rośnie, ale w międzyczasie zabrano tylnymi drzwiami prawie 40% wynagrodzenia (podatek dochodowy i część ZUS od pracownika).
Vision pisze:Swoją drogą nie rozumiem, tego podatku dochodowego, jak można płacić
Zacytować Lindę w kwestii podatków?
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 10:01 przez ceper, łącznie zmieniany 1 raz.
Bo kto ma, temu będzie dodane, i nadmiar mieć będzie; kto zaś nie ma, temu zabiorą również to, co ma. /Mt 13,12/

Enjoy your life-never look back. Jest dobrze, a będzie jeszcze lepiej.
Vision

Postautor: Vision » 2015-11-27, 10:36

ceper pisze:Zatem kwota średniego wynagrodzenia rośnie, ale w międzyczasie zabrano tylnymi drzwiami prawie 40% wynagrodzenia (podatek dochodowy i część ZUS od pracownika).


To jest ciekawe, że w tych niby bardziej socjalistycznych czasach, oddawało się "państwu' o wiele mniej, niż teraz, kiedy ponoć z niego wyszliśmy, m.in. po to, żeby więcej zostawało dla nas prywatnie. ;)

Ale gdzieś widziałem fajną regułkę Unii Europejskiej:

Unia Europejska – kraina wysokich podatków, rozbudowanego państwa opiekuńczego i starzejącego się społeczeństwa, gdzie rząd zabierał obywatelom przynajmniej połowę zarobków. Tak za pół wieku może brzmieć wpis encyklopedyczny na temat schyłku Europy.
Awatar użytkownika
Vlado
Posty: 1641
Rejestracja: 2015-03-15, 16:57
Lokalizacja: Wega XXI

Postautor: Vlado » 2015-11-27, 11:08

Cc pisze:Może niewiele to zmienia w ocenie czy za komuny było lepiej czy gorzej, ale (wg mnie) jednak podważa wiarygodność analiz i wniosków

Cc wkleiłem trzy przypadkowe linki i jeden obrazek, wszędzie inne dane, licząc na czujność rozmówców. Taki test;) Większość poprzestała na obrazku.
W 1970 miały miejsce wydarzenia grudniowe, autorzy tabel podają ceny sprzed czy po?
Jak ktoś ma ochotę, to może przeszukać roczniki statystyczne GUSu;)

Vision pisze:A jak wtedy wyglądały podatki od wynagrodzenia w porównaniu do teraz? Chodzi mi o to ile procent zabierano od razu. Pytam poważnie, bo nie mam pojęcia.

Wydaje mi się, że dobrze to wiesz;)
W każdym bądź razie Ceper już Ci to dość trafnie wyłożył.
Vis Ty jako ekonomista powinieneś wiedzieć, że wszystkie tabelki oparte o brutto można o dupę roztłuc ;)

Vision pisze:Z tego co historia mówi, to podatek dochodowy to podatek typowy do sponsorowania wojen i zawsze ludzie starali się go obalić, kiedyś też to było o wiele mniej procent niż teraz, a teraz procenty rosną, a ludzie siedzą cicho i płacą. ;)

Tak kiedyś podatków było bardzo mało i były bardzo niskie ;)
dziesięcina, pańszczyzna, świętopietrze, myto, podymne, pogłówne,
łanowe, czopowe, szelężne, hiberna, kwarta...

Vision pisze:To jest ciekawe, że w tych niby bardziej socjalistycznych czasach, oddawało się "państwu' o wiele mniej, niż teraz, kiedy ponoć z niego wyszliśmy, m.in. po to, żeby więcej zostawało dla nas prywatnie. ;)

Skoro zakłady były własnością Pastwa, to w zasadzie oddawaliśmy wszystko ;)
Ostatnio zmieniony 2015-11-27, 11:14 przez Vlado, łącznie zmieniany 2 razy.
Mirek

Postautor: Mirek » 2015-11-27, 11:12

Było też bykowe :usm

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości