Jeśli chcesz pomóc, wpłać na wsparcie poszkodowanych w wyniku powodzi. Linki poniżej:
SIEPOMAGA.PL - WSPARCIE POSZKODOWANYCH W WYNIKU POWODZI
ZRZUTKA.PL - POMOC POWODZIANOM ZE STRONIA ŚLĄSKIEGO


Głosowanie na zdjęcie sierpnia - trzeba wejść do sekcji "Fotografia górska i nie tylko" - nie ma linka na głównej, mój błąd.

Wieści z gór

Dyskusje o górach, turystyce górskiej itp.
Awatar użytkownika
_Sokrates_
Posty: 1608
Rejestracja: 2015-04-06, 16:35
Lokalizacja: Białystok

Postautor: _Sokrates_ » 2016-10-03, 15:37

dagomar pisze:wyciągi


Tak przy okazji...

http://krakow.naszemiasto.pl/artykul/je ... id,tm.html
Wiem, że nic nie wiem.
laynn

Postautor: laynn » 2016-10-03, 15:41

No co w Alpach są takie wyciągi :P ,
choć w Słowackim Raju już nie... :ryb
Ostatnio zmieniony 2016-10-03, 15:41 przez laynn, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kamiltatry
Posty: 353
Rejestracja: 2013-09-29, 04:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Postautor: kamiltatry » 2016-10-03, 18:29

dagomar pisze:Tylko nie lubię hipokryzji.
Skoro jest, jak jest, niech się odczepią od kilku biednych kochających przyrodę pozaszlakowców i taterników niszczących Tatry poruszaniem się poza asfaltem

Ano dokładnie ta hipokryzja jest szczególnie irytująca. Zakazomania (nie obejmująca wybrańców, którzy mogą wszystko), walka z pasjonatami i sprawianie rozmaitych problemów formalnych (nadmierna biurokracja) w imię rzekomej ochrony przyrody + jednoczesne użytkowanie tejże przyrody dla kasy... toż to komunizm wiecznie żywy.

Niektórym wciąż odczuwalny PRL w Tatrach widzę nie przeszkadza, a nawet odnoszę wrażenie, że się podoba. Nie zmienia to jednak faktu, że obecny stan rzeczy w Tatrach jest po prostu chory, skrajnie absurdalny. Zarówno TPN, jak i TANAP w obecnej postaci to banda równiejszych, którzy zawłaszczają Tatry dla siebie i swoich znajomych pod przykrywką fałszywej ochrony przyrody. Oba te zbiurokratyzowane twory powstały w czasach komuny i do tej pory ta zaszczepiona komunistyczna mentalność działania im została.
Awatar użytkownika
nes_ska
Posty: 2931
Rejestracja: 2013-10-09, 15:58
Lokalizacja: Brzesko

Postautor: nes_ska » 2016-10-10, 18:19

Schronisko na Równicy nie jest już obiektem PTTK, bo bezczelni turyści zajadali się tam własnymi kanapkami! ;)

http://m.slask.eska.pl/newsy/na-rownicy ... sci/282847
Jestem tu gdzie stoję, ale jeśli się ruszę, to mogę się zgubić.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2016-10-10, 18:50

To już dawno nie było żadne schronisko, tylko restauracja z parkingiem, paskudnym i drugim zarciem oraz zjebaną obsługą.

Ale podejście typowe: wzięli w dzierżawę obiekt PTTK, ale mają pretensje, że obowiązywały zasady PTTK. Jak im taka zasada nie odpowiadała, to przecież mogli sobie wybudować własne prywatne schronisko gdzieś indziej, a nie narzekać na złych turystów. W Czechach niemal wszystkie schroniska są prywatne, więc porównanie z d..y.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
_Sokrates_
Posty: 1608
Rejestracja: 2015-04-06, 16:35
Lokalizacja: Białystok

Postautor: _Sokrates_ » 2016-10-10, 20:21

A PTTK to rozumiem, że wszystkie "swoje" schroniska postawiło samo?
Nigdy nie były one własnością prywatną?
Wiem, że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-10-10, 23:38

_Sokrates_ pisze:A PTTK to rozumiem, że wszystkie "swoje" schroniska postawiło samo?
Nigdy nie były one własnością prywatną?


Zwykle nie.
Przynajmniej teraz nie przypominam sobie takiego schroniska, które obecnie należy do PTTK a wcześniej było prywatne.
Te najstarsze najczęściej były stawiane jeszcze przez PTT - stowarzyszenie, którego obecne PTTK jest prawnym następcą. Potem w latach 50 powstała większość schronisk tatrzańskich, zaś w latach 70 powstało kilkanaście "bacówek" - gdzie inwestorem było PTTK.
Jeśli idzie o Sudety - to zwykle przejęto schroniska różnych stowarzyszeń niemieckich.
Awatar użytkownika
_Sokrates_
Posty: 1608
Rejestracja: 2015-04-06, 16:35
Lokalizacja: Białystok

Postautor: _Sokrates_ » 2016-10-11, 15:23

Basia Z. pisze:Zwykle nie.


Do tej pory żyłem w przekonaniu, że większość schronisk PTTK "podebrał" za komuny byłym właścicielom. Dzięki za wyprowadzenie z błędu!
Wiem, że nic nie wiem.
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2016-10-11, 18:57

Kolejne ,,mielenie" newralgicznego miejsca na ,,zakopiance":
http://motoryzacja.interia.pl/raporty/r ... Id,2288709
Awatar użytkownika
Basia Z.
Posty: 3550
Rejestracja: 2013-09-06, 22:41
Lokalizacja: Chorzów

Postautor: Basia Z. » 2016-10-12, 21:37

_Sokrates_ pisze:
Basia Z. pisze:Zwykle nie.


Do tej pory żyłem w przekonaniu, że większość schronisk PTTK "podebrał" za komuny byłym właścicielom. Dzięki za wyprowadzenie z błędu!


Jest też kilka schronisk w Beskidach Zachodnich, m.in. Szyndzielnia, Magurka nad Wilkowicami, których właścicielem było niemieckie stowarzyszenie turystyczne Beskidenverein, rozwiązane w 1945. Była jakaś ustawa o mieniu poniemieckim i na jej podstawie schroniska te przejęło PTT, a od roku 1948 PTTK.

Więcej o nim przeczytać można choćby w Wikipedii:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Beskidenverein

Zaś schronisko na Hali Boraczej należało do żydowskiego stowarzyszenia sportowego "Makkabi":

https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%BBydo ... _z_Bielska
Ostatnio zmieniony 2016-10-12, 21:38 przez Basia Z., łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Pudelek
Posty: 8409
Rejestracja: 2013-07-08, 15:01
Lokalizacja: Oberschlesien

Postautor: Pudelek » 2016-10-13, 00:21

Schronisko na Skrzycznym było prywatne. Na Rysiance też formalnie, choć tam przy budowie pomagało Tatrzańskie Towarzystwo Narciarzy. Obydwa zostały też przejęte jako mienie poniemieckie. Tak samo jak Tuł, który był gospodą kiedyś, a dziś znów jest ;)

Basia Z. pisze:Jest też kilka schronisk w Beskidach Zachodnich, m.in. Szyndzielnia, Magurka nad Wilkowicami, których właścicielem było niemieckie stowarzyszenie turystyczne Beskidenverein

Szyndzielnia, Klimczok, Magórka - najstarsze schroniska w polskich Beskidach Zachodnich. Potem doszła hala Lipowska. Kozia Góra (Stefanka) przejął ktoś inny. Większość schronisk BV została w Czechosłowacji, tam jak się chodzi to co rusz jest jakieś dawne od nich, w tym Jaworowy - pierwsze schronisko w całych Beskidach Zachodnich. To był rok 1895, nie wiem jakie były pierwsze daty stawiania schronisk w całych Beskidach, chyba w dzisiejszych ukraińskich były ciut wcześniej niektóre obiekty.
Staliśmy nad przepaścią, ale zrobiliśmy wielki krok naprzód!
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2016-11-28, 16:53

Super Filanc z orderami:
http://24tp.pl/n/35845

Poznany osobiście podczas ,,akcji" - jak się okazało, filanc też człowiek ;)
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2016-12-13, 17:27

Krótki ale ciekawy film o schronisku w Dolinie Pięciu Stawów Polskich:
http://www.styl.pl/magazyn/video,vId,2207892

Często utarty schemat, że gaździna to stara ,,babulina" z chustą na głowie, po raz kolejny obalony ;)
Awatar użytkownika
TNT'omek
Posty: 2517
Rejestracja: 2013-08-14, 16:27
Lokalizacja: Beskid Mały
Kontakt:

Postautor: TNT'omek » 2016-12-13, 19:53

Miałem okazję poznać siostry Krzeptowskie przy okazji koncertu "Górale dla Syrii". Naprawdę świetne dziewczyny. I do zabawy i do spraw poważnych. Dobre było to, że wcale nie wiedziałem, że one są od "Pięciu Stawów" :) Dopiero potem to wyszło w rozmowie...
in omnia paratus...
Awatar użytkownika
Tępy dyszel
Posty: 2903
Rejestracja: 2013-07-07, 16:49
Lokalizacja: Tychy

Postautor: Tępy dyszel » 2016-12-28, 16:04

http://www.twojapogoda.pl/galerie/9,art ... 96#obrazek

Wywiad ze znanym userem forum ,,Turystyka Górska" - Rafałem Raczyńskim.
Cieszy pasja a przede wszystkim....czas na jej realizowanie, nie każdy tak może..... ;)

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 124 gości